انواع کاربردهای پلی‌استایرن

 این هیدروکربن از یک زنجیره‌ی تشکیل شده از منومرهایی با نام استایرن که از واکنش دی‌هیدرازه شدن اتیل‌بنزن به دست می‌آید که از محصولات به دست آمده از نفت خام می‌باشد، ساخته شده است. پلی‌استایرن دارای کاربردهای گسترده‌ای است و همچنین در صنعت از آن به روش‌های متفاوت استفاده می‌شود.

انواع کاربردهای پلی‌استایرن

کارد و چنگال‌ها و ظروف یک‌بار مصرف عرضه شده به بازار که زندگی ما را بسیار ساده و راحت کرده‌اند و دیگر لازم نیست که هرجا می‌رویم کارد و چنگال‌های چندبار مصرف خود را به همراه داشته باشیم و به راحتی می‌توان آن‌ها را در بازار به تعداد زیاد خرید از پلی‌استایرن ساخته شده‌اند. سطح و قالبی که این پلیمر دارد باعث شده است که به‌طور فوق‌العاده در ساخت لوازم یک بار مصرف پلاستیکی استفاده شود.
  •  این پلیمر بسیار مناسب برای ساخت اسباب و اثاثیه خانه مثل دستگاه مخلوط‌کن، یخچال‌ها و اجاق‌ها  و غیره می‌باشد و دلیل آن فرآیند ساده تولید آن که امکان ساخت یک کالای تمیز و بی‌نقص را می‌دهد.
  • از دیگر مصارف این پلیمر در ساخت لوازم استحمام و آشپزخانه و ابزارهای باغبانی و چمن‌زنی که از پلی‌استایرن پیوسته ایجاد می‌شود، می‌باشد.
  •  این پلیمر به دلیل قیمت پایین در مقایسه با دیگر پلیمرهای گران‌قیمت و همین‌طور فرآیند تولید ساده‌ی آن در شکل‌ها و ابعاد گوناگون باعث شده که انتخاب مناسبی برای ساخت اسباب بازی باشد. از دیگر استفاده‌های این پلیمر نقش آن در وسایل شناساگر دود و شعله‌ی آتش است که در خانه‌ها استفاده می‌شود.
بسته‌بندی
  • سوپر مارکت‌ها پر شده‌اند از بسته‌بندی‌هایی که برای نگهداری مواد خوراکی استفاده می‌شوند، تمام مواد خوراکی فاسد شدنی مانند گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، محصولات لبنیاتی، سالاد‌ها و غیره که همگی توسط بسته‌بندی‌هایی از جنس پلی‌استایرن نگهداری می‌شوند و از فساد آن‌ها جلوگیری می‌شود؛ این یکی از راه‌های مؤثر و در عین حال ارزان قیمت برای جلوگیری از فساد مواد است.
  • تمام بسته‌ها و جعبه‌هایی که کالاهای الکترونیکی در آن‌ها برای محافظت و عایق بودن در برابر عوامل خارجی مانند ضربه یا رطوبت همگی از پلی‌استایرن تهیه می‌شوند.

ساخت ساختمان‌ها 

زنجیره‌ی بلند هیدروکربنی و ساختار حلقوی منومر‌های این پلیمر به آن ویژگی بسیار خوبی برای استفاده در عایق‌بندی داده است، بنابراین در عایق‌بندی هم از لحاظ صدا و هم از لحاظ گرما در سقف‌ها، دیوارها و کف‌پوش‌ها و غیره استفاده می‌شود.
  • لوازمی که در ساختن یک خانه مانند لوازم برقی و لوله‌کشی همگی به رزینی از این ترکیب شیمیایی احتیاج دارند.
کاربردهای پزشکی
  •  تطبیق‌پذیری رزین به‌دست آمده از این پلیمر با بدن انسان آن را تبدیل به گزینه‌ای مناسب در زمینه‌های دارویی کرده است، از آن به‌طور گسترده در ساخت محصولات پزشکی برای افزایش وضوح دید به دلیل سازگاری زیاد آن با روش‌های استرلیزه می‌باشد.
  • از این پلیمر برای ساخت ابزارهای آزمایشگاهی مانند لوله‌های آزمایش، سینی رشدبافت‌ها و کشت میکروب در آزمایشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شود.
لوازم هنری
  • پلی‌استایرن اکسترود شده (از قالب درآورده شده) یا همان استیروفم یکی از فرم‌های  این پلیمر است که دارای سلول‌های بسته است که در ساخت طرح‌های هنری و دست‌ساز  مورد استفاده است. مواد ساخته شده از این پلیمر به راحتی به اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون تبدیل می‌شوند و با لوازم تزئینی آن‌ها را آراسته می‌کنند.
  • لوازم تزئینی مانند شمعدانی‌ها یا تزئینات درخت کریسمس از استیروفم ساخته می‌شوند.
در مجموع این پلیمر به دلایل سبکی و در عین حال استحکام مناسب در برابر ضربه و تهیه‌ی ساده‌ی آن و مقاومت در برابر رطوبت و گرما و در دسترس بودن آن و از همه مهم‌تر قابل بازیافت بودن آن باعث شده است که این پلیمر مورد تقاضای بسیاری باشد.
No Comments

Post A Comment